Někteří lidé, co nejsou příliš technicky zdatní, se při hovoru o kovových materiálech mohou zmínit o tom, že mají doma železný plot, železné zahradnické nářadí, železné hřebíky nebo šrouby, a přitom to ve skutečnosti není železo, ale ocel. Ocel má s železem společné jen to, že je její součástí, ocel je ve skutečnosti slitina železa s uhlíkem a podle obsahu uhlíku a podle teploty zpracování slitiny se pak dle diagramu železo – uhlík rozděluje ocel například na austenit, perlit, ledeburit či cementit. Ocel může být jednoduchá konstrukční, například pro výrobu lešenářských trubek, kolejnic nebo traverz, a pak může také obsahovat další legující prvky a stává se z ní ušlechtilý materiál, kupříkladu žáruvzdorný a žárupevný, odolný vůči korozi atd.
Jedním ze speciálních ocelových materiálů je pružinová ocel. Tam se často objevují legující prvky, jako je křemík, vanad nebo chrom. K čemu se vlastně pružinová ocel plech, jakožto polotovar, využívá a kde se například ocelové pružiny uplatní?
Nápravy vozidel – kdyby nebyla auta odpružená, pocítili byste sami na sobě na silnici každý výmol, každou nerovnost. Brzy by vás omrzelo jezdit autem a raději byste chodili pěšky. To samé se týká autobusů a vlaků, motocyklů a některých jízdních kol.
Domácí spotřebiče, spotřební elektronika – pružiny jsou zapotřebí v hodinových strojcích, v kuchyňských spotřebičích, v elektrickém nářadí a v elektronice. Spotřební zboží využívá pružinovou ocel v hojném počtu a kdyby neexistovala, neznali bychom celou řadu výrobků průmyslové produkce.
Hračky a sportovní potřeby – kdybychom neznali pružiny, děti by si nemohly hrát s mnoha mechanickými hračkami či stavebnicemi a neznali bychom také některé sportovní potřeby. Život bez pružin by byl zkrátka chudý. Pružiny ale také mohou zabíjet, jsou součástí zbraní, a tak je na nás, lidech, zda použijeme pružiny pro mírové účely, nebo se s nimi budeme navzájem mordovat.