LED diodové osvětlení ještě před několika lety omezoval nedostatečný výkon čipů. To se však změnilo a před námi je nový fenomén – technologická převaha polovodičů.
světlo na stadionu

Stadiony

LED diody pronikají postupně do všech sfér lidské činnosti a doposud se jim úspěšně bránily zejména sportoviště a stadiony. Tam totiž dominovaly metalhalogenidové vysokotlaké výbojky. Ty byly jediným světelným zdrojem, který dokázal vyvinout za příznivé teploty chromatičnosti výkon intenzity světla až 100 tisíc lumen. Diody ještě v roce 2010 byly schopné vytvořit osvit o intenzitě maximálně 20 tisíc lumen. Dnes je situace jiná, máme tu výkonnější polovodičové čipy a lze je použít i v těch nejvyšších výškách hlediště obřích fotbalových, hokejových a atletických stadionů. Nejvíce osvětleným stadionem LED diodami je dnes olympijská aréna v Rio de Janeiru a konkuruje mu Corinthians Arena, kde se uskutečnilo MS ve fotbale v roce 2014.
fotbalový klub příbram

Vysoké rozlišení obrazu

Nasvícení sportovního stadionu LED diodovými světly proběhne okamžitě, během zlomku sekundy na plný výkon. Těmto reflektorům nevadí ani časté vypínání a zapínání, umožňuje to tedy různé světelné efekty, napři při slavnostním zahájení olympiády, nebo sportovní akce. V hledišti tak může během okamžiku zazářit část osvitu, zatímco bude zbytek arény potemnělý. Mohou se tím zdůraznit i určité partie sportoviště, a to v mnoha různých barvách. Tyto typy světel také umožňují vysílání sportovních přenosů ve vysokém rozlišení, kdy dobře vyniknou zejména zpomalené záběry v dostatečné ostrosti.
stadion ve Varšavě

Reflektory

Významný zdroj využití polovodičů pro osvětlování exteriérů jsou reflektory umístěné před fasádami historických objektů a některých městských staveb. A tak se dnes a denně můžete kochat pohledem na mnoho památek, jejichž architektonická krása vynikne právě v noci. Měli bychom však být ohleduplní i k nočnímu spánkovému cyklu jak zvířat, tak i člověka, v poslední době totiž vědci poukazují na příliš mnoho intenzivního chladného světla, na tzv. světelný smog. Ten způsobuje poruchy cyklu bdění a spánku, což přispívá ke vzniku stresu, a brání i dostatečné regeneraci organismu.