Co je vlastně elektronický sport? Jde převážně o soutěže hráčů v počítačových hrách. Soutěže probíhají formou různých turnajů a lig. Většinou jde o týmy (jinak také klany) hráčů, které soutěží proti sobě. A co je také zajímavé je to, že lze na tyto „zápasy“ i sázet. Sázkové kanceláře mají možnost sázek na elektronické sporty v nabídce. Chce to však mít značné znalosti a povědomí o počítačových hrách. Nutností pro e-sprort je samozřejmě nadstandardní vybavení a připojení k internetu. Duely mezi hráči totiž probíhají online nebo přes LAN připojení.
Po někoho může být překvapivé, že Česká republika je druhým největším regionálním trhem a předčila v tom tak i některé západoevropské země. Ale není divu, některé týmy vznikaly už koncem devadesátých let. Celkově vzato by se dalo říci, že popularita e-sportu je hlavně ve východní Evropě.
Odborníci předpovídají, že zájem o elektronické sporty v příštích letech ještě poroste a to opět v řádech desetitisíců lidí.
Už dávno to není jen pro kluky
Elektronickým sportům, ať už aktivně nebo jen jako diváci, se věnují překvapivě i ženy. Velký podíl žen na trhu je například v Polsku, Česko v tomto ohledu o pár procent zaostává. Samozřejmostí je, že ať už muži či ženy, zpravidla jde o mladší osoby, věková skupina 18 – 34 let dosahuje procentuálně přes 50 procent v této oblasti.
Internet je nedílnou součástí, bez něj to nejde
Pokud se chcete začít věnovat aktivně e-sportu, bez kvalitního internetového připojení se neobejdete. Důležitá je rychlost připojení a doba odezvy. Ona totiž kvalita připojení hraje roli v tom, jaké postavení hráč v online hře získá. Skrze internetové připojení také můžete komunikovat se svými spoluhráči nebo ostatními hráči hry. Hry se odehrávají na různých herních serverech, a hlavně většina herních titulů s možností hraní online samozřejmě internetové připojení vyžaduje. Bez internetu se tak prostě neobejdeme.