Montáž a umístění schodů v interiéru se může stát velkým oříškem. Můžete mít pro interiérové schodiště málo místa nebo místnost, kde mají být schody umístěny má atypický tvar. Zajímat se určitě budete o materiál, ze kterého budou vyrobeny. Zdaleka to, ale nebude při výběru jediné kritérium. Estetická stránka schodiště je důležitá. Především, ale musíte dbát na to, aby schody byly bezpečné. Funkčnost schodů bude ovlivňovat více aspektů. Důležitý bude výběr tvaru schodiště. Chcete-li sestavit schody podle vlastní potřeby, budou vám vyhovovat segmentové, které lze sestavit do libovolného tvaru. V malých místnostech jsou řešením mlynářské schody. Vyznačují se typickým střídáním rozšířených nášlapných ploch. Oceníte je především v menších místnostech. Máte-li dostatek prostoru můžete si vybrat schodiště podle libosti. Dřevěné, kovové, částečně prosklené nebo betonové s dlažbou.
Do strohých moderních místností se bude hodit schodiště kovové kombinované se sklem. Může však působit studeným a neosobním dojmem. O něco jemnějším dojmem bude působit kovové schodiště kombinované se dřevem ve formě nášlapů nebo zábradlí. Schody z masivního dřeva budou působit teplým a útulným dojmem. Mohou se stát dominantou místnosti. Hodit se budou především tam, kde je v ostatním interiéru použito převážně dřevo. Při výběru schodiště přihlédněte k tomu, kdo bude schodiště používat. Starší nebo méně pohyblivé osoby, malé děti mohou mít se zdoláním schodů problémy. Proto je důležité, aby jednotlivé nášlapy nebyly kluzké. Vyhněte se schodišti s prudkým sklonem. Schodnice musí být dostatečně široké, aby se vám na ně pohodlně vešlo celé chodidlo. Výška mezi jednotlivými schody se doporučuje 18 cm.
Nedílnou součástí schodiště je zábradlí. Budete se při zdolávání schodů cítit bezpečněji. Zábradlí by se mělo designově hodit ke schodům, aby umocnilo celkový dojem.